Autostop

W drugiej dekadzie XXI wieku turystyka rozkwita jak nigdy. Tanie bilety na linie lotnicze i pojawienie się tanich biletów autobusowych oraz kolejowych sprawiają, że podróżuje obecnie więcej ludzi niż kiedykolwiek. Brak granic wewnątrz Unii Europejskiej jeszcze bardziej zachęca do podróżowania coraz dalej. Co jednak zrobić gdy i tak mamy bardzo ograniczony budżet? Być moźe najlepszym rozwiązaniem będzie autostop.

Autostop od początku swojego istnienia posiada tyle samo przeciwników co zwolenników. Przeciwnicy mówią przede wszystkim o niebezpieczeństwach, na jakie narażeni są ludzie próbujący podróżować z przygodnie napotkanymi kierowcami. Zwolennicy podkreślają, że autostop jest równie bezpieczny co inne formy podróżowania, dodatkowo zaś posiada takie zalety jak niewielkie koszty podróżowania i element przygody, niepewności co do terminu ostatecznego przyjazdu do ostatecznego celu podróży. Co istotne, jedni i drudzy mają sporo racji.

Żyjemy w niebezpiecznych czasach, to prawda. Mimo zwiększonych nakładów na służby porządkowe, monitoring i całą resztę środków wspierających bezpieczeństwo, nadal popełniane są morderstwa, gwałty, grabieże. Dotyczy to także i przygodnych podróżnych, zarówno tych narażonych na atak ze strony nieznajomego kierowcy jak i kierowców, niejednokrotnie cierpiących z rąk bandytów pozorujących jedynie bycie turystami. Temat jest niełatwy, utrudnia obu stronom zrozumienie, ale wydaje się jednak, że autostop faktycznie pozostaje dość bezpieczną formą podróżowania.

Za mniejszą popularność tego typu zwiedzania świata odpowiadają nie tylko niskie ceny biletów czy rosnący strach. To także wynik zmian kulturowych i socjologicznych. W wielu krajach ludzie są bardziej otwarci na nieznajomych, na pomoc drugiemu człowiekowi. W Polsce to nie zawsze działa, ludzie ze strach przed wyimaginowanym przestępcą coraz rzadziej chcą wspierać autostopowiczów. Niemniej jednak nadal istnieje pewna grupa ludzi, którzy chcą pomóc innym w podróżowaniu.

Wypada stwierdzić, że autostop jeszcze przez długi czas będzie obecny w naszej kulturze. Wypada się z tego jedynie cieszyć, bo wzajemne poznawanie się różnych osób czyni jedynie dobro. Podróże kształcą, jak mawia stare powiedzenie. Należy dodać, że podróż autostopem kształci nie tylko podróżnika ale także i tego, kto podróżnika podwozi. Taki zaś zysk na pewno opłaci się każdemu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s